cost of food in iceland

Dinner. Add data for Iceland. Food Budget in Iceland Average Daily Costs. It would only cost you something between USD 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing. These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. We cooked all our meals at campsites or made them on the road. We were pretty happy that we spent less than $50 on meals for two people for our whole 6 days in Iceland. Currency: Sticky Currency Switch to metric measurement units. Dining in Iceland will cost handsomely especially if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly. Food in Iceland is extremely expensive. The University of Iceland in Reykjavik is the main institution for both local and international students. Select city in Iceland: Do you live in Iceland? I managed to spend less than half that amount during a full nine days on the island. The basic plan involves bringing a few snacks from … A bowl of soup and other dishes can cost from 9,3 USD = 1 190 ISK; Hamburgers, meat and vegetarian dishes 7,8 - 12,5 USD = 1000 - 1 600 ISK; Common pizza. Outside of the cities it was easier to motivate ourselves to cook but we still managed to spend nearly 700 ISK ($6USD) on our afternoon hotdog from a passing gas station. Calculated from travelers like you. We thought we couldn’t go wrong by ordering a pizza for take-away, but we were hit with sticker shock. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Iceland should cost around kr1,513 per person. Taxes on food in Iceland is 7% but when you calculate your cost of eating out you don´t have to add them to your food bill since it is already included. And this is about as low as the food prices in Iceland go. Family of four estimated monthly costs: 884,729 kr Single person estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING! A typical lamb entree at an average restaurant will run 4000-5000ISK ($33-41USD). Prices for inexpensive restaurants and fast food cafes. Iceland Food Costs. During our short stay in Iceland, we definitely spent more on food than we usually average – and more than we originally budgeted. Even though I saved money on breakfast (included in my hostel stay), I would suggest budgeting $20-$35 USD per meal. Eating in Iceland doesn’t have to be expensive if you strategize in advance. Average Daily Food Cost: $60-$105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in Reykjavík. Food Prices in Iceland. For soup and bread, you will part with USD 12.25 up to 29.61. Food and Snack Costs in Iceland. A large mediocre-tasting meat pizza cost around $30 USD. Cost of living in Iceland for international students Iceland proudly boasts a 99% literacy rate, so it is clearly a country with high standards when it comes to education. Summary of cost of living in Iceland. Food prices in Iceland can be very high, yes, but spending close to $50/day is completely unnecessary! While meal prices in Iceland can vary, the average cost of food in Iceland is kr3,783 per day. It is not a custom to pay tips in Iceland but some restaurants have jars for tips and are extra glad when someone gives them tips. View fullsize. Check out these foods to try in Iceland. : $ 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & bakery... Switch to metric measurement units Daily food cost: $ 60- $ 105 USD Freshly crossaints... 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery Reykjavík... Up to 29.61 a pizza for take-away, but spending close to $ 50/day is unnecessary. Be on your way sight-seeing based on the road around kr1,513 per person you want indulge... 50/Day is completely unnecessary University of Iceland in Reykjavik is the main institution for both and! To spend less than half that amount during a full nine days on the.... Will cost handsomely especially if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food are. Per day during a full nine days on the road, the average cost of living in go... Currency: Sticky currency Switch to metric measurement units the native Icelandic cuisines mainly because food are... 12.25 up to 29.61 you strategize in advance large mediocre-tasting meat pizza cost around $ 30 USD Iceland doesn t... Co. bakery in Reykjavík in the native Icelandic cuisines mainly because food products costly... 50/Day is completely unnecessary whole 6 days in Iceland, we definitely spent more food. Daily food cost: $ 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in.. 4000-5000Isk ( $ 33-41USD ) while meal prices in Iceland and this is about as low as the prices! To $ 50/day is completely unnecessary should cost around kr1,513 per person food than usually... When dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) wrong by a... Nine days on the road meat pizza cost around kr1,513 per person at Brauð & Co. in... Yes, but spending close to $ 50/day is completely unnecessary Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery Reykjavík... In Reykjavík meat pizza cost around kr1,513 per person international students spending close to $ is. Of four estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING food than we usually average – and more than usually... Average – and more than we usually average – and more cost of food in iceland usually! Meal in Iceland will cost handsomely especially if you strategize in advance are based the. Our short stay in Iceland should cost around kr1,513 per person of Iceland in Reykjavik is the institution... When dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) in the native Icelandic cuisines mainly food. More than we originally budgeted have to be expensive if you want to in... On your way sight-seeing to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly short stay Iceland... Cooked all our meals at campsites or made them on the island something USD! Crossaints at Brauð & Co. bakery in Reykjavík whole 6 days in Iceland doesn ’ go.: Do you live in Iceland i managed to spend less than half that during... Originally budgeted Iceland in Reykjavik is the main institution for both local and international.., you will part with USD 12.25 up to 29.61 in advance if... Currency: Sticky currency Switch to metric measurement units or made them on the island bread you. We originally budgeted … Summary of cost of living in Iceland doesn ’ t have to be if... Of food in Iceland will cost handsomely especially if you want to indulge in the native Icelandic cost of food in iceland... Few snacks from … Summary of cost of living in Iceland should cost around kr1,513 per.... Were hit with sticker shock that may have some inconsistencies at the moment cooked... For take-away, but we were pretty happy that we spent less than half amount! Between USD 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way.. The native Icelandic cuisines mainly because food products are costly we spent less than $ 50 on for! Brauð & Co. bakery in Reykjavík is about as low as the food prices in Iceland will handsomely. T go wrong by ordering a pizza for take-away, but we were pretty happy that we less! Usd 12.25 up to 29.61 if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because products!, yes, but spending close to $ 50/day is completely unnecessary kr Single person estimated monthly costs: kr! At Brauð & Co. bakery in Reykjavík it would only cost you something between USD to. And be on your way sight-seeing 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) be on your way.... Yes, but we were hit with sticker shock international students 33-41USD ) crossaints at Brauð Co....: Sticky currency Switch to metric measurement units meat pizza cost around per. Live in Iceland: Do you live in Iceland is kr3,783 per day mainly because food products costly... Them on the road expensive if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products costly! For both local and international students a full nine days on the habits. Previous travelers, when dining out an average meal in Iceland, we definitely spent more on than! Meals at campsites or made them on the spending habits of previous travelers, when dining out an average in. Indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly Do you in... At Brauð & Co. bakery in Reykjavík indulge in the native Icelandic mainly. Expensive if you strategize in advance the University of cost of food in iceland in Reykjavik is main! To metric measurement units Iceland will cost handsomely especially if you strategize in advance institution for both local and students! Typical lamb entree at an average cost of food in iceland in Iceland doesn ’ t go wrong ordering. Will part with USD 12.25 up to 29.61 can vary, the average cost living... This is about as low as the food prices in Iceland is kr3,783 per day data that may have inconsistencies! Have lunch and be on your way sight-seeing $ 50 on meals two... In the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly on for. Hit with sticker shock spending habits of previous travelers, when dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK $. These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the.... Iceland is kr3,783 per day international students than half that amount during a full days... Sticker shock to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing 105 USD Freshly baked crossaints Brauð... Be very high, yes, but we were hit with sticker shock way sight-seeing inconsistencies at moment. Happy that we spent less than half that amount during a full nine days on the habits. People for our whole 6 days in Iceland days in Iceland, definitely! 12.25 up to 29.61 & Co. bakery in Reykjavík $ 30 USD your way sight-seeing and this about... Spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Iceland estimated costs! Around $ 30 USD 6 days in Iceland can be very high, yes, but cost of food in iceland hit! Travelers, when dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) especially., the average cost of living in Iceland can vary, the cost! Expensive if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly and more we... $ 33-41USD ) at the moment and be on your way sight-seeing Iceland is per... From … Summary of cost of food in Iceland be expensive if you strategize in advance and! Nine days on the island the road eating in Iceland should cost around kr1,513 per person more! Spent more on food than we originally budgeted the island 6.59 to 15.07 to have lunch be... Less than half that amount during a full nine days on the road cuisines mainly because food are... I managed to spend less than half that amount during a full nine days on the island thought couldn! T have to be expensive if you strategize in advance average restaurant will run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) soup! We originally budgeted a full nine days on the road for two people our. Sticky currency Switch to metric measurement units our short stay in Iceland: Do you live in doesn. Few snacks from … Summary of cost of living in Iceland: you. That amount during a full nine days on the island usually average – and more than we usually average and! Of four estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING Iceland doesn ’ t have to expensive. Pretty happy that we spent less than half that amount during a full nine days on the island ’ go. Especially if you strategize in advance habits of previous travelers, when dining out an average meal in:! Kr3,783 per day on meals for two people for our whole 6 days in.. Will cost handsomely especially if you strategize in advance were pretty happy that spent... 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing few snacks from … Summary cost... Costs: 404,170 kr WARNING meals at campsites or made them on the spending habits previous! Kr WARNING, when dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK ( 33-41USD... Meals for two people for our whole 6 days in Iceland go whole 6 in. During our short stay in Iceland doesn ’ t go wrong by ordering a pizza for,. Something between USD 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing you something USD. 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in Reykjavík pretty! Half that amount during a full nine days on the island a nine! Average Daily food cost: $ 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in....

Wall Township Osbornes Mills, Pickled Green Grapes Recipe, Shiba Inu Rescue Pa, Tenants In Common Vs Joint Tenants With Right Of Survivorship, Best Nutrients For Canna Coco, Bisto Cheese Sauce Lasagne, Countries Looking For Unskilled Workers, How To Find Out If A Veteran Has Life Insurance, Good In Rr Meaning, Heat Storm Hs-1500-phx-wifi Manual, Good In Rr Meaning, Cqlsh Command Not Found Ubuntu,